Mutfak Tasarımında Yapılan 10 Hata!

Mutfaklar, evlerimizin en önemli bölümlerindendir. Özellikle kadınlar için önemli olan mutfakların tasarım aşamasında kullanışlılık ve dayanıklılık ön plandadır. Lezzetli yemeklerin hazırlandığı ve sunulduğu, aile ve arkadaşlarla vakit geçirilen mutfaklarda işlevsellik ve şıklık da önemlidir. Ancak mutfak tasarımında önemsenmeyen noktalar büyük bir hataya dönüşebiliyor. Dikkat edilmeyen ve sıklıkla yapılan hataları sayfamızda belirttik. Bu maddelere dikkat ederseniz evinizi kötü bir mutfaktan kurtarmış olursunuz.

Mutfak üçgenine dikkat!

Ocak, lavabo ve buzdolabı arasında kalan orta kısma verilen addır. Tasarımcılarınız sizin buzdolabınıza, lavabo ve ocağınıza rahat erişmenizi sağlamak için kullanışlı bir tasarım yapmalılar. Tasarımda size 8 metrelik bir çalışma alanı bırakmalılar. Yoksa mutfağınızı rahatça kullanamazsınız. Çalışma alanınızın çok olması da sizi hazırlık yaparken yorar.

mutfak-blog3

Depolama alanları

Mutfaklarınızda kullanacağınız eşyaları raflara ve dolaplara yerleştirirsiniz. Dolaplarınızın depolamaya uygun ve geniş hacimli olması avantajınıza olacaktır. Küçük mutfaklarda depolama için mutlaka uzun dolaplar kullanılmalıdır. Mutfaklarda az sayıda dolap ve raf olması eşyalarınızı koyacak yer aramanıza neden olur. Tasarımcıların en büyük hatası depolama alanlarına yeteri kadar yer ayırmamalarıdır.

Tezgah tasarımları

Mutfaklarda en çok kullanılan tezgahların hazırlıklarında büyük hatalar yapılıyor. Yetersiz büyüklükte hazırlanan tezgahlar kullanım zorluğu yaşatırken yanlış yerleştirmeler de yorucu etki yapıyor.

Zayıf aydınlatma

Tasarımcıların en büyük hatalarından biri de mekanı yeterince aydınlatamamaları. Daha güvenli ve yeterli ışık sağlanmadıkça nitelikli bir çalışma alanı oluşturulamaz. Genel, tezgah üstü ve vurgu aydınlatmalarının mekanda nerede yer alacağı, ne kadar sayıda ve kuvvette olacağı belirlenmelidir. Işığın düzenli yayılmasını sağlayacak aydınlatma ürünleri seçilmeli ve dolap içleri, evye üstleri ışıklandırılmalıdır. Tasarımlarda genelde unutulan bu noktalar mutfakların rahatça kullanılmasını engeller.

Duvar ayağı engeli

mutfak-blog4

Mekanlarda süs olarak yerleştirilen, duvara yapışık, üzerinde yukarıdan aşağıya yivler bulunan yarım ayak şeklindeki yapıdır. Mutfak tasarımlarında duvar ayağını tasarımın dışında bırakmak büyük hatadır. Mekanı verimli kullanmamanıza neden olur.

Havalandırma

Yemek yapılan bir ortamda havalandırmanın önemsenmemesi düşünülemez. Yetersiz havalandırma mekanı koku içinde bırakır. Davlumbazsız bir mutfak yemek kokularınızın evinizi sarmasına da neden olur. Bu nedenle tasarımcınızdan havalandırmayı önemsemesini isteyin.

Ada seçimi

Yanlış ada seçimi lavabo, buzdolabı, fırın ve mutfak ekipmanlarınıza ulaşmanızı engeller. Mutfak boyutuna ve hareket alanınıza uygun şekilde seçilmesi gerekir. küçük mutfaklarda hayat kurtarıcı bir tercih olabilir.

Geri dönüşüm sistemleri

Tasarruf odaklı tasarımlar hem mekanınızı daha rahat kullanmanızı sağlar hem de ekonominize katkıda bulunur. Işıklandırmadan çöğ ayrıştırmaya kadar tasarımcınızdan size özel çözümler sunmasını isteyin.

Modayı göz ardı etme

mutfak-blog2

Mutfak tasarımında yeni trendleri takip etmeyen bir tasarım ekibiyle çalışırsanız sıradanlıktan kurtulamazsınız. Ne kadar kaliteli ürün kullanılırsa kullanılsın son moda tasarım çizgileri kullanılmazsa mutfağınız uzun süre sizinle olmaz. Yeni tasarımlar ve renkler kullanarak mekanınızı daha güzel kılarsınız.

Bütçeyi kısmak

Daha ekonomik olsun diye kalitesiz ürün almayın. Tasarımınızı işin uzmanına bırakarak gerçekten size ve evinize en uygun tasarımı yapmasını isteyin. Güvenli ve kaliteli bir çalışma için profesyonel ekiplerden destek alın.

Ayrıca kullanılan malzemelerin kalitesini, mekan büyüklüğüne uygun olup olmadığını, çalıştığınız tasarımcının önceki çalışmalarını incelemezseniz büyük bir hataya düşmüş olursunuz.